Сезон 2014 - начало

Александър Вулев

Снимки: Февруари, сезон 2014

Слабият снеговалеж през зимата не вещае добра форма на реките ако не вали достатъчно пролетен дъжд да ги понапълни . Въпреки това началото на сезона е факт и някои хубави риби подгряха очакванията за добър нов сезон. Нечуваното разминаване в прогнозата за времето с разлика от цели 12 градуса по-студено от обявеното в деня на отварянето на сезона не смутиха стотици пъстървови риболовци, значителна част от тях с мухарки.

Новината на сезона обаче, е регламентирането на цели 21 реки за пъстървов риболов по схемата No kill или catch & releasе - всяка уловена балканска пъстърва трябва да се връща обратно във водата независимо от състоянието и - в противен случай глобите са от 1500-3000 лева! Сигурен съм, че тези глоби и регламент ще имат ползотворен ефект върху стабилизирането и увеличаването на естествената популация на балканката и увеличаване размера на ловените риби още през следващите 2-3 сезона! Единственото което трябва да се прави на дива река е този закон да се спазва и нищо друго! Никакви зарибивания с изкуствено оплодени риби с ДНК на рибарникова риба неспособна да се адаптира в дива среда и даваща потомство от риби със заложени гени на рибарников бройлер - ако не го храниш - най-често не изкарва и сезон в диви условия!

Никога не съм подкрепял и съм против месарската практика на клубовете или лесничействата да зарибяват с изкуствено отгледани пъстърви в реки,където балканката се размножава естествено, не само защото както показват изследванията на ДНК , последвалото смесване на естествено родена и изкуствено оплодена пъстърва води до вредни резултати за рибата и дори до изчезване на естествено размножаваща се популация в дива река /много показателни са случаи от практиката в Словения и проучвания от Великобритания/, но също от чисто спортен интерес ловенето на пусната рибарникова риба не е равноценно на ловенето на риба родена в реката. Разбирам , че има хора с месарско отношение към пъстървата вместо да гледат на това като спорт , за тях бройката и размера имат решаващо значение. Предвид че балканката е вид, който нараства бавно, взискателен е към средата, за хората с месарски амбиции може да се пускат изкуствени риби в неестествено голяма концентрация от големи риби на специално обособени участъци , на реки където да не пречат на истинските родени в реката пъстърви .

Навремето е било нормално да ловиш и да убиеш улова, днес с увеличаване на риболовното присъствие по водоемите свързано с по-голямата мобилност на практикуващите въдичари, единствена опция е неубиването на балканката. В противен случай за да има риба , която да навакса в кратки срокове бройката на убитите риби, опцията по неестествен начин чрез зарибяване с изкуствено отгледана риба, води постепенно до намаляване и накрая до изчезването на пъстърва способна да дава потомство по естествен начин, годно да оцелява на дива река. В днешно време истинска балканската пъстърва по реките може да остане в близките години само ако не се убива и не се зарибява.



--------------------------------------
*Снимки:

Най горе:
Първи февруари 2014, деня на откриването, температура на въздуха минус 10 Целзий !

В средата на колоната:
Неголям, но много добре развит за размера си мъжкар, готов за живот в дивата река и най-вероятно роден натурално в нея.

Най долу:
Още една риба от същия източник , но и трите риби са с много различна окраска една от друга, оцелели поне няколко сезона в дивата река.В устата на тази имаше скъсана, отворена кука със стръв.



Александър Вулев
5х Републикански шампион
по мухарски риболов

София, февруари, 2014

към Статии



към НАЧАЛО


foto foto foto
All rights reserved © 2014 Alexander Vulev